enter site content | navigation
Ajankohtaista / Uutiset / 2010 / Turvetuotanto pääsi vauhtiin

Turvetuotanto pääsi vauhtiin

24.05.2010

Turvetuotanto on alkanut harvoin näin tasaisesti, samanaikaisesti lähes koko maassa.

Turvetuotanto pääsi vauhtiin

Valtra T191 ja 9-metrinen jyrsinkarhotin etenevät Utin Haukkasuolla noin 20 km/h vauhdilla. Ensimmäiset kivennäismaakohdat ilmoittavat myös olemassaolostaan vaalean pölähdyksen muodossa.

 

Kausi käynnistyi tänä keväänä kokonaisuutena hieman keskimääräistä myöhemmin, varsinkin Etelä- ja Länsi-Suomessa. Pohjoisessa päästiin paikoitellen nostotoimiin normaalia varhaisemmin. Toukokuun helleviikolla (20) turvetta oli ajettu aumaan jo Lappia myöten, kertoi turvetuotantojohtaja Ilkka Heikkilä Vaposta.
Tänä suvena koko Suomen turvetuotantotavoite on noin 30 miljoonaa kuutiota vajaan 60 000 hehtaarin (ha) alalta. Vapon osuus tästä on yli 23 miljoonaa kuutiota, josta palaturvetta on 1,2 miljoonaa kuutiota ja ympäristöturvetta (kasvuturve, kuiviketurve yms.) 2 miljoonaa kuutiota. Tuotantoala on suunnilleen sama kuin viime vuonna eli vajaa 46 000 hehtaaria.
Ruotsissa Vapon tavoite on 2,3 miljoonaa kuutiota ja Baltian Virossa ja Latviassa yhteensä 2,8 miljoonaa kuutiota, josta ympäristöturpeen osuus on noin puolet. Kasvuturpeella on hyvä menekki Hollannin ja Tanskan suunnalla. Latviaa myöten turvetuotanto pyörii nyt urakoitsijavoimin. Parhaimmillaan siellä osaavissa käsissä jopa kolme Valtraa nostaa palaturvetta samalla lohkolla.


Uusia alueita tarvitaan

Vanhoja tuotantoalueita korvaamaan tarvitaan jatkuvasti uusia alueita, tasaisesti ympäri maata napapiirille asti. Kaikilla ympäristöluvan saaneilla alueilla aloitetaan tuotannon valmistelut viipymättä.
- Hidas luvitusprosessi on aina suurimpana asiana vastassa. Tuotannon aloittamiseen voi vierähtää jopa 7–8 vuotta. Noin 40 prosenttia hakemuksistamme joutuu pitkälle valituskierrokselle. Panostamme vuosi vuodelta lisää vesiensuojeluun ja se toteutuu uusilla alueilla entistäkin tehokkaammin, sillä uudet alueet varustetaan yleensä pintavalutusalueilla, kertoo tuotantojohtaja Pasi Koivisto.

Koko 27 traktorin tiimi Valtraa

PJ-Turve urakoi turvetta Kouvolan takamailla 27 traktorin ja 35 kuljettajan voimin. Tänä vuonna jyrsintä alkoi pari viikkoa normaalia myöhemmin 15. toukokuuta. Ensimmäiset aumalla ajot toteutettiin 20.toukokuuta.
Kotimainen rintama on niin pitävä, että tähän traktoriarsenaaliin ei kuulu yhtään muun merkin urakointikonetta. Petri Jussilalla / PJ Turpeella on itsellään 12 Valtraa. Yleisin malli tässä 27 Valtran laivueessa on T170/171. Vanhin täydessä iskussa (yli 200 hv) oleva Valtra on Jussilan nimikkokone 8550 vuodelta 1997.
Miksi pelkkää Valtraa? – Valtran Kouvolan pisteessä on tietysti hyvä ja luotettava myyjä, mutta tärkeintä on huolto- ja varaosapalveluiden toimivuus. Valtra on siinä muita edellä, eikä tiukan paikan tulleen Suolahteenkaan ole täältä mahdoton matka, arvioi Petri Jussila.

Petri Jussilan PJ-Turve tuotantotiimeineen urakoi turvetta aumaan reilun 800 hehtaarin alalla. Ennätysvuonna 2006 tuhannen hehtaarin laajuudelta kerättiin 1,15 miljoonaa kuutiota.

Petri Jussilan PJ-Turve tuotantotiimeineen urakoi turvetta aumaan reilun 800 hehtaarin alalla. Ennätysvuonna 2006 tuhannen hehtaarin laajuudelta kerättiin 1,15 miljoonaa kuutiota.

Back