enter site content | navigation
Ajankohtaista / Uutiset / 2010 / Johanna Herlevi ajoi Euroopan mestariksi, Matti kolmanneksi

Johanna Herlevi ajoi Euroopan mestariksi, Matti kolmanneksi

08.09.2010

Johanna Herlevin ohjastama Doris ponnisti Pro Stock 3500 -luokan Euroopan mestariksi tractor pullingin EM-kisoissa Ruotsin Hörbyssä.

Johanna Herlevi ajoi Euroopan mestariksi, Matti kolmanneksi

Valtra Shell Pulling Teamin Johanna Herlevi veti Pro Stock -luokan Euroopan mestariksi Ruotsin Hörbyssä. Valtrojen menestyksen täydensi toiseksi sijoittunut hollantilaisen tiimin Next Sensation ja kolmanneksi sijoittunut Matti Herlevin ohjastama Caesar. 

Johannan edellisestä Euroopan mestaruudesta olikin kulunut jo 12 vuotta. Veli Matti Herlevi ajoi Ceasarillaan kolmanneksi.

- Alku näytti todella surkealta, kun Countdown sammui kaksi kertaa lähtöviivalle. Olin onneksi ensimmäisenä vetäjänä, joten ensimmäinen yritys meni koevedon piikkiin. Olo oli kuitenkin luottavainen, sillä lähtiessäni kolmanteen vetoon Doriksella tiesin missä vika oli ollut ja että se oli saatu korjattua, kertoi Johanna.

Isä-Pekalla ei ollut yhtä hyvää onnea, sillä Sigma Powerista hajosi vaihdelaatikko ensimmäisellä vedolla. Tiimin Countdown sijoittui kuudenneksi. Valtrojen hyvän menestyksen kruunasi hollantilaistiimin Next Sensation, joka nappasi hopeamitalin.

- Doriksen moottori vaurioitui viikko sitten Euro cup -kisassa Ranskan Bouconvillessä, kun yhden sylinterin vesisuutin oli tukkeutunut. Pakko myöntää, että remontin kanssa tuli pieni kiire, kun ajomatkoihin Ranskasta Kälviälle ja taas Ruotsiin meni oma aikansa. Ehdimme kuitenkin ottaa muutaman koevedon ennen kisaa, kertoi Pekka.

Dorikseen, Sigmaan ja Caesariin on viime viikkoina vaihdettu uudet turbot, jotka mm. paremman laakeroinnin ansiosta antavat noin yhden barin enemmän ahtopainetta kuin vanhat turbot. Traktoreiden uudehkoja renkaita on myös pehmitetty eri keinoin, mm. ajamalla pienillä ilmanpaineilla pitkähköjä matkoja. Myös moottorin venttiilejä on kehitetty.

Tiimillä on tiedossa kiireinen viikko ennen ensi viikonloppuna Hollannin Bakelissa ajettavaa Euro cupin finaalia. Cup-pisteissä parhaimmissa asemissa on Sigma Power, johon pitää tehdä viikon aikana vaihteistoremontti Next Sensation -tallin kotipajassa. Euro cupin pistetilanne on niin tiukka, että tiimi voi periaatteessa yltää vaikka kaksoisvoittoon, mutta toisaalta on myös mahdollista jäädä täysin ilman mitaleitakin.

Johanna Herlevi keskittyy varikolla ennen vetoa.

Johanna Herlevi keskittyy varikolla ennen vetoa.

Back

Kuvia

Matti Herlevi ja Next Sensation -tiimin Jurian Duijn tutkivat kannettavalla tietokoneella moottoridataa kisan jälkeen. Palkintopallille nousi kolme Valtra-kuljettajaa, joista kaksi suomalaisia. Hollantilaiset voittivat kuusi muuta luokkaa, joista neljä vähintään kolmoisvoitolla. Johannan aviomies Niko, Johanna ja Pekka Herlevi kävelevät varikkoalueella kisan jälkeen. Pekka, Matti ja Johanna Herlevi varikkoalueella ennen kisan alkua.